czwartek, 29 września 2011

Autor: Anonimowy

Ofensywa studia Ghibli

Hayao Miyazaki to reżyser kultowy. Począwszy od Nausicii z Doliny Wiatru z 1984 roku, przez Księżniczkę Mononoke, oscarowe Spirited Away, aż po dziś dzień, japoński twórca dostarcza kolejne nieprzeciętne animacje. Oprócz pięknych historii i doskonałej oprawy, filmy ze studia Ghibli dokonują czegoś jeszcze - w przeciwieństwie do większości wspaniałych anime, udaje im się porwać głównonurtowych widzów, także w Polsce. Z tym większym żalem muszę stwierdzić, że po odebraniu Oscara za W krainie bogów, zarówno studio Ghibli, jak i sam Miyazaki, wyraźne spuścili z tonu. Ruchomy Zamek Hauru, Opowieści z Ziemiomorza Goro Miyazakiego, infantylne nawet dla podrostków Ponyo czy ostatni film, Pożyczalska Arrietty, to produkcje nad wyraz poprawne, brak im jednak iskry bożej, która charakteryzowała poprzednie obrazy studia.Dzika radość granicząca z podnieceniem ogarnęła mnie, kiedy zapoznałem się z najbliższymi planami panów Miyazaki, Takahaty i spółki. Przed nami bowiem cztery nowe propozycje z japońskiego studia, jedna bardziej intrygująca od drugiej! Pierwszy uderzy Goro Miyazaki ze swoim filmem From Corn Poppy Hill na podstawie mangi Tetsuro Sayamy. Jest to historia dziewczynki imieniem Umi, z punktu widzenia której śledzić będziemy realia powojennej Japonii na tle przygotowań do Olimpiady tokijskiej w 1964 roku. Duchowy następca Grobowca świetlików oraz Boso przez Hiroszimę? Wyczekuję z niecierpliwością. Twórca Grobowca..., Isao Takahata, przygotowuje anime o nieokreślonym tytule, które czerpać będzie z bogatej kultury Japonii. Projekt opierał się będzie na klasycznej opowieści ludowej o księżniczce Kaguyi, którą jako dziecko znaleziono w łodydze z bambusa. Mieszanka mistycyzmu Mononoke Hime z realiami feudalnej Japonii? Łykam bez popity.


Ojciec i matka Mojego sąsiada Totoro, Hayao Miyazaki, uderza z dwóch stron jednocześnie. Najpierw (2012 rok) otrzymamy pierwszy w historii Ghibli sequel, czyli Porco Rosso: The Last Sortie. Na myśl o kontynuacji tego ciepłego i zabawnego filmu cieszę się podwójnie, ponieważ otwarte zakończenie części pierwszej (1992) pozostawia ogromny niedosyt. Poza tym, pojawia się okazja, aby zobaczyć postęp techniczny, jaki dokonał się w animacji na przestrzeni dwóch dekad. Drugi projekt Hayao, to chyba najlepsza propozycja z tu wymienionych - autobiografia samego Miyazakiego! Tytuł, zarys czy konwencja tego filmu owiane są na razie tajemnicą, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że życie autora ponad dziesięciu pięknych, wzruszających i magicznych filmów musi być fascynujące.

 

Ostatnia pozycja, o której nadmienię, nie jest filmem animowanym, a grą RPG, stworzoną przez studio Level-5 we współpracy z Ghibli właśnie. Gra pt. Ni no Kuni ukazała się już w Japonii, najpierw na konsolę DS, a następnie na PS3, zbierając kapitalne noty i zaliczając przy okazji duży sukces kasowy. Kto ma ochotę spędzić w świecie filmu Ghibli nie dwie godziny, a czterdzieści, będzie miał po temu okazję w pierwszym kwartale 2012 roku, gdyż właśnie na ten czas datuje się premierę wersji anglojęzycznej. Wydatek rzędu 200 zł za tyle godzin fantastycznej przygody? Ja na pewno nie poskąpię grosza... Radzę i Wam, bo Ghibli powraca i, parafrazując słowa jednego z bohaterów Pulp Fiction, "powraca w wielkim, kurwa, stylu!"Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze posty Fetyszystów